Evde Feng Shui

Ön Kapı « Evde Feng Shui

Mümkünse ön kapınız evinizin cephesinin sol tarafında olmalıdır. Ortada da olabilir ama sağda olmamasına özen göstermeye çalışın. Çünkü sol taraf yeşil ejderhaya aittir ve onun enerjisinin ve yararlı Ch'i'sinin ön kapıyı çevreleyip evin içine girmesini isteriz. Ayrıca kapı evin geri kalanıyla uyum içinde olmalıdır. Bir arkadaşımız dev gibi bir kapısı olan küçük bir eve sahipti, kapı bir evden çok bir kaleye aitti sanki. Fazla uzun ya da yüksek ön kapılar maddi sorun yaratırlar. Arkadaşımızın da maddi sorunları oldu. Fazla küçük ön kapılar da ev sakinlerini sıkıştırarak tartışmalara ve uyumsu... Devamı »»»

Merdivenler « Evde Feng Shui

Merdivenler üst katın ve alt katın Ch'i'sini birbirine bağlayıp, Ch'i'nin evin tüm köşelerine dolaşmasını sağladığı için önemlidir. Merdivenler düz bir hat biçiminde değil de yumuşak eğimlere sahip olmalıdırlar. Sarmal merdivenlerden enerjinin dolaşmasına zorluk çıkardığı için kaçınılmalıdır. Korkuluklarda da sert köşeler olmamalıdır. Bir merdivendeki basamak sayısı önemlidir. Üçlü ya da dörtlü gruplar halinde sayılır. Üçlü döngü şöyledir: altın, gümüş, ölüm. Dörtlü döngü ise şans, bolluk, şanssızlık, başarısızlıktır. Doğal olarak son basamağın altın, gümüş, şans ya da bolluk olması gereki... Devamı »»»

Oturma Odası « Evde Feng Shui

Oturma odası rahat ve insanların kendilerini mutlu ve rahatlamış hissettikleri bir oda olmalıdır. Ailenin bir araya geldiği ve misafirlerin ağırlandığı oda burasıdır. Oturma odası evin öbür odalarıyla orantılı olmalıdır. Biçimi düzgün olmalıdır. Pencerelerinden güneş ışığı almalıdır. Ancak odanın ana girişine doğrudan bakan bir pencere olmamalıdır. Oturma odasının eşyalarla tıkabasa, kalabalık bir görüntüsü olmamalıdır. Ayrıca oturma odası evin geri kalanından daha alt bir düzeyde de olmamalıdır. Kare ve dikdörtgen biçimli oturma odaları idealdir. Uzun ve dar oturma odaları iyi aydınlatı... Devamı »»»

Yatak Odası « Evde Feng Shui

Yatak odasının feng shui'si çok önemlidir. Ömrümüzün üçte birini yatakta geçiririz; demek ki yatak odamızda evin her yerinden daha fazla zaman geçiririz. Ana yatak odası ön kapıdan en uzak noktada, çapraz hattın ucunda olmalıdır. Bu simgesel olarak oda sakinlerine daha fazla güven verir ve daha iyi uyumalarını sağlar. Yatağın yerinin önemi yaşamsaldır (ön kapıdan sonra yatağın ve ocağın yerleşimleri çok önemlidir). Yatak öyle yerleştirilmelidir ki, yatakta yatan kişi odaya her gireni görmelidir. İdeali, yatağı kapının çaprazındaki köşeye yerleştirmektir. Yatağın ayakucu doğrudan kapıya bakma... Devamı »»»

Mutfak « Evde Feng Shui

Birçok feng shui uygulayıcısına göre mutfak evin en önemli odasıdır çünkü içinde ocak vardır ve ocak ailenin zenginliğini simgeler. Mutfak iyi aydınlatılmış, geniş ve havadar olmalıdır. Temiz hava ve aydınlık yararlı Ch'i için aslolandır ve pozitif enerji yeni pişmiş yemeğin içine dolduğu zaman tüm aileye fayda sağlar. Yemeğin miktarı ve kalitesi ailenin alım gücüne bağlıdır. Bu nedenle kilerde ya da buzdolabında her zaman yemek bulunması bir gurur konusudur. Ocak (ya da fırın ya da mikrodalga), mutfaktaki en önemli nesnedir. Kendisini kullananın sırtı mutfak kapısına dönük olmayacak biçim... Devamı »»»

Yemek Odası « Evde Feng Shui

Yemek odası yeterli büyüklükte ve yemek masasını rahatça alacak genişlikte olmalıdır. Mutfağın yakınında ancak ön kapının uzağında bulunmalıdır. Ön kapıya fazla yakın olursa, misafirleriniz yemeklerini çabucak yer ve giderler. Böyle bir durumda ön kapıyı saklayan bir paravan işe yarar. Yemek odası evin köşesinde olmalı, mümkünse iki duvarında pencereler bulunmalı ve içeriye yararlı Ch'i girmesini sağlamalıdır. Genellikle yemek odası oturma odasının bir köşesi ya da uzantısıdır. Bu iyidir çünkü yemek köşesine pek çok Ch'i gerekir. Ancak yemek masası ön kapıya bakmamalıdır, eğer öyleyse ön kap... Devamı »»»

Çalışma Odası « Evde Feng Shui

Evinizde çalışma odası olarak kullanabileceğiniz bir oda varsa, şanslı sayılırsınız. Çünkü bir çalışma odası rahatça oturup çalışabileceğiniz, rahatlayabileceğiniz bir mekân sağlar. Çalışma odanız kişiliğinizi yansıtmalıdır. Eşyalar rahat, oda yeterince aydınlık olmalıdır. Resimler, özellikle de dağ, göl, ırmak resimleri yaratıcılığı artırır ve esin sağlar.... Devamı »»»

Tuvalet « Evde Feng Shui

Tuvaletler mümkün olduğunca az uğursuz mekânlar olmalıdır. Evin zenginlik, ün, kariyer gibi belirli alanlarında olmamalıdır çünkü simgesel olarak buralardaki enerji tuvaletten akıp gider. Tuvalet evin merkezinde değil, yanında olmalıdır. Merkez durumdaki bir tuvaletten yayılan negatif Ch'i tüm eve yayılır. Tuvalet çok büyük olmamalıdır. Tuvalet ve banyo bir aradaysa, bir duvarla ayırın. Böylece tuvalet banyoyu kullananlar tarafından görülmez ve negatif enerji yayılmaz. Hem de kullanıcılara mahremiyet sağlar.... Devamı »»»

Banyo « Evde Feng Shui

Tuvalet ve banyo suyun (paranın) kullanıldığı alanlardır. Bu nedenle burada bulunan kişinin maddi durumunu etkiler. Bu nedenle doğru yerleştirilmiş olmaları önemlidir. Banyo ön kapıdan görülmemeli ya da zenginlik mekânında olmamalıdır. İyi havalandırılmalı, iyi aydınlatılmalı ve çok temiz tutulmalıdır. Evle bir uyum sağlaması için hoş renklerle dekore edilmelidir. Banyoda ayna kullanmak yararlıdır. Küçük kare ayna parçalarıyla kaplanmış duvarlardan kaçının. Bu tür dekorasyon bir ağ oluşturur ve paranın akıp gitmesine neden olur.... Devamı »»»

Kendi Evinizi Tasarlamak « Evde Feng Shui

Kendi evinizi tasarlayıp inşa edebilecek durumdaysanız çok şanslısınız, çünkü her yerde feng shui ilkelerini uygulayabilirsiniz. Mümkünse kare ya da dikdörtgen biçimli ve yola doğru hafifçe eğimli bir mekân seçin. Temiz bir suya bakan bir mekân bulabilirseniz iyi olur. Liman, deniz, göl ve ırmakların hepsi de iyidir ve bereketi simgeler. Yeşil ejderhanızı ve beyaz kaplanınızı arayarak evinizin ön kapısının sizin için en elverişli yöne gelecek biçimde konumlanmasını sağlayabilirsiniz. Pek çok feng shui ustası kuzey yarımküredeki tüm evlerin güneye bakması gerektiğini söyleyerek bunu ihmal e... Devamı »»»

Bahçede Feng Shui « Evde Feng Shui

Çin bahçeleri üç bin yıldır feng shui ilkelerine göre tasarımlanıp düzenleniyor. Batılı ziyaretçiler bu bahçelerin kalitesinden ve içlerinde çoğunlukla rastlanan piramit çatılı tapınakların (pagoda) zarafetinden etkilenmişlerdir. Aslında feng shui ile ilk kez ilgilenmelerini sağlayan da bu pagodalardır. Bu yapılar orjinal olarak çevredeki kırlık alanın feng shui'sini düzenlemek amacıyla dikilmişlerdir. Küçük porselen pagodalar Çin bahçelerinde sık kullanılan süslerdendir. Bahçenin feng shui'sini düzenlemek için yapılabilecek bir-iki şeyden söz ettik. Ağaç dikebilir, bir çeşme ya da kaynak ekl... Devamı »»»