Form Ekolü

Form Ekolü Nedir? « Form Ekolü

Feng shui fazlasıyla sağduyu ve gözlem ile ilgilidir. Eski Çinliler yaşamın güneşli güney tepelerinin eteklerinde, sert rüzgârları dağıtan yumuşak eğimli tepelerde daha rahat olduğunu gözlemlemişlerdir. Tepelerin ve kayaların tuhaf hayvanlara benzediklerini, kinlilerinin koruyucu, kimilerinin tehditkâr göründüklerini düşünmüşlerdir. Örneğin evinizi koruyan yeşil bir ejderhanın varlığını düşünmek çok rahatlatıcıdır. Üçgen biçimler daha az rahatlatıcıdır. Çin'deki Ichang'a bakan piramit tepe, büyüklük ve boyut olarak Mısır'daki Büyük Piramit'in aynısıdır. Uzmanlar bunun bölgenin feng shui'sini ... Devamı »»»

Shan « Form Ekolü

Shan, tepelerin ve dağların farklı biçimlerini betimlemek için kullanılan bir sözcüktür. Yüksek bir araziler tercih edilir, çünkü göksel ejderhalara ev sahipliği yapar. Ancak bir dağ ya da tepe bir ötekinden çok farklı olabilir ve size en uygun olanının hangisi olduğunu bilmek önemlidir. Beş ana dağ tipi vardır: Konik, kare, yuvarlak, dikdörtgen ve kabartmalı. Konik biçimli bir dağın, bir tepe noktası vardır ve sivrileşir. Özellikle eviniz bu sivri tepeye bakıyorsa, kötü Ch'i kaynağıdır. Mars gezegeni ve ateş elementiyle ilintilidir. Özellikle metal simgesi altında doğan insanlar bu tip da... Devamı »»»

Shar « Form Ekolü

Shar, genellikle 'zehirli ok' olarak bilinir. Pek çok potansiyel shar, yani olumsuz etki vardır. Zehirli Ch'i üreten düz hatlar ve sert açılar shar yaratır. Sharlar kötü şans, talihsizlik ve başka felaketler getirirler. Çünkü ruhların düz hatlar üzerinde yolculuk ettiğine inanılır ve yolculuk ederken sharları kullanırlar. Enerji hatları, demiryolları, duvarlar, yollar, hepsi zehirli oklar olabilir. Ming mezarlarına giden yol, Pekin yakınlarında doğuya kıvrılır ki, zehirli oklar mezarlara çarpmasın. Bir ev taşırken bu sharların hiç olmadığı bir yer seçmek, etkilerini sonradan düzeltmeye çalış... Devamı »»»

Arazi Seçimi « Form Ekolü

Yaşayacağımız doğru yeri seçmek söz konusu olunca işin içine birçok etmen girer. Ch'i enerjisinin fazla olduğu ve kendi öz elementimize uygun bir mekân bulmamız gerekir. Yin ve yang da iyi dengelenmiş olmalıdır. Son olarak potansiyel sharlara bakmalıyız, bunlar doğal da olabilir, insan yapısı da. Bugün insanların çoğu kentlerde yaşıyor; kırsal bir alanda ev alacaksanız çevredeki tepelere, potansiyel ejderhalara ve başka biçimlere bakın. Ayrıca ırmak ve derelere, limanlara ve öbür su yollarına da bakın. Durgun olmamalarına, yavaşça hareket etmelerine özen gösterin. Bölgenin bitki örtüsünü k... Devamı »»»

Ev Seçimi « Form Ekolü

Çoğumuz için bir ev almak yaşamımızda yapacağımız en yüklü harcamadır. Bu nedenle ihtiyaçlarımıza uygun ve pek çok miktarda yararlı Ch'i ile dolu bir ev almanın yaşamsal önemi vardır. Feng shui açısından en iyi biçimli evler kare ya da dikdörtgen olanlardır. Diğer şekiller düzeltilmesi gereken feng shui problemleri yaratırlar. L biçimli bir ev örneğin, bir şey eksikmiş gibi bir izlenim uyandırır. Bu sakinleri açısından maddi sorunlar yaratır. Bu sorunu çözmek için evin kare ya da dikdörtgen biçimli görünmesini sağlayacak köşesine bir direk dikmek yararlı olur. U biçimli bir ev de bir şey... Devamı »»»

Evin İçi « Form Ekolü

Odalar evin geri kalanıyla orantılı olmalıdır. Dev gibi bir oturma odası ve daracık yatak odaları olan bir ev kötü Ch'i'ye sahiptir. Odalar düzgün biçimli, tavanlar da yeterli yükseklikte olmalıdır. Odalara özen gösterilmeli, havaları taze ve temiz olmalıdırlar. Kapılar iyi çalışmalı, pencereler rahatça açılabilmelidir. Eve iyi bakılırsa, iyi Ch'i yaratılır. Oturma odaları yatak odalarından daha geniş olmalıdır. Bunun nedeni yatak odasının yin (dişi) enerji, oturma odasının yang (erkek) enerji ile dolu olmasıdır. Feng shui'ye göre, eşitliğin geçer akçe olduğu günümüzde bile baskın olan erkek... Devamı »»»