Arazi Seçimi

Arazi Seçimi « Form Ekolü

Yaşayacağımız doğru yeri seçmek söz konusu olunca işin içine birçok etmen girer. Ch'i enerjisinin fazla olduğu ve kendi öz elementimize uygun bir mekân bulmamız gerekir. Yin ve yang da iyi dengelenmiş olmalıdır. Son olarak potansiyel sharlara bakmalıyız, bunlar doğal da olabilir, insan yapısı da.

Bugün insanların çoğu kentlerde yaşıyor; kırsal bir alanda ev alacaksanız çevredeki tepelere, potansiyel ejderhalara ve başka biçimlere bakın. Ayrıca ırmak ve derelere, limanlara ve öbür su yollarına da bakın. Durgun olmamalarına, yavaşça hareket etmelerine özen gösterin.

Bölgenin bitki örtüsünü kontrol edin. Yeşil ve sağlıklıysa, yeterince su ve güneş ışığı var demektir. Bu iyi Ch'i işaretidir.

Evinizin yeterince güneş ışığı almasına özen gösterin. Çin'de insanlar evlerini güney yönünde yaparlar ki, güneş evi ısıtsın.

Yollara bakın. Düzler mi, yumuşak dönemeçleri var mı? Shar yaratan yollardan kaçının. Rüzgârlı tepelerden de kaçının, rüzgâr Ch'i'yi götürür.

Araziniz eğimliyse, evinizin arkası önünden daha yüksekte olsun. Böylece Ch'i tatlı tatlı evinizin önüne akar. Ancak eğim çok fazlaysa, Ch'i tepe aşağı akıp yok olur.

Eğer yakında sığınak ve korunma oluşturacak daha yüksek tepeler yoksa, tepelerden kaçının. Varsa ön kapınızın daha geniş tepelere bakmamasına dikkat edin. Hatta mümkünse ön kapınızı evin ters tarafına koyun, yüksek tepelerin arkanızda olması her zaman daha iyidir.

Arazinizin biçimi de son derece önemlidir. Feng shui açısından en iyi biçim kare ya da dikdörtgendir. Üçgen ya da L biçimli arazilerle uğraşmak zordur, ancak feng shui çözümlemeleri mevcuttur.

Ev öyle konumlandırılmalıdır ki, önünde ve arkasında aynı miktarda arazi parçası olmalıdır. Bu, denge ve uyum yaratır. Ön ya da arka bahçe ötekine kıyasla çok genişse, kötü şans gelebilir.

Bir arazi aldıysanız ve ev inşa edecekseniz, inşaata başlamadan tüm feng shui etmenlerinin dikkate alındığından emin olun. Arazi kare ya da dikdörtgense bu kolaydır. Biçimi alışılmadıksa, direklere konulan ışıklarla daha düzgün görünmesi sağlanabilir. Bu Tayvan'da çok uygulanan bir yöntemdir.

Şelale ve havuzlar da işe yarar, rüzgâr çanları kullanın. Hayali kaya bahçeleri ejderhaları harekete geçirir, feng shui miktarım artırarak yaşamı oturanlar için daha keyifli hale getirebilir. Bahçelerin iyi düzenlenmesi de bir yerin feng shui'sine büyük katkıda bulunur. Böylece güç direkleri ya da telefon kablolarının kötü etkilerinden de kurtulunur.

Evin girişi ayrıca önemlidir. Giriş yolu kavisli olmalıdır. Girişe dümdüz gelen bir araba yolu shar ve kötü Ch'i ürettiği için aşırı derecede sakıncalıdır. Ayrıca giriş yolu yola bağlandığı yerde daralmamalıdır, çünkü bu para akışını kısıtlar. Böyle bir giriş yolunuz varsa, iki yanına koyacağınız ışıklarla negatif etkilerin çoğundan kurtulabilirsiniz.

Giriş yolları eve kıyasla çok dar ya da geniş olmamalı, evi dengelemeli ve uyum getirmelidir. Ayrıca evden öteye doğru yokuş aşağı gitmemeleri gerekir çünkü para ve şans akar, kaçar. Böyle bir giriş yolunuz varsa, kapınız başka yöne baksın. Bu shar'ın kötü etkisini yok edecektir.

Giriş yolunun iki yanındaki bahçe ya da bitkiler eve pek çok iyi enerji getirir.

Duvar ve çitler evin sınırlarını belirlemekten çok daha fazla işe yararlar. Sharları bloke eder ya da gizlerler. Evinizin yakınında durgun su varsa, bir duvar onu görüşünüzden uzaklaştırıp, negatif Ch'i'nin olumsuz etkisini yok edecektir. Tuğla duvarların yin-yang dengesini sağlamak için bitkilere ihtiyaçları vardır.

Çitler özenle seçilmelidir. Oklu demir çitlerden kaçının. Bunlardan herhangi biri, hele de eve dönükse, negatif enerji gönderen shar yaratır. Aşağı dönük oklar aşağı doğru hareketleri simgeler ve gelişmeyi engelleyerek felaketlere neden olur.