Evin İçi

Evin İçi « Form Ekolü

Odalar evin geri kalanıyla orantılı olmalıdır. Dev gibi bir oturma odası ve daracık yatak odaları olan bir ev kötü Ch'i'ye sahiptir. Odalar düzgün biçimli, tavanlar da yeterli yükseklikte olmalıdır. Odalara özen gösterilmeli, havaları taze ve temiz olmalıdırlar. Kapılar iyi çalışmalı, pencereler rahatça açılabilmelidir. Eve iyi bakılırsa, iyi Ch'i yaratılır.

Oturma odaları yatak odalarından daha geniş olmalıdır. Bunun nedeni yatak odasının yin (dişi) enerji, oturma odasının yang (erkek) enerji ile dolu olmasıdır. Feng shui'ye göre, eşitliğin geçer akçe olduğu günümüzde bile baskın olan erkektir.

Oturma odası yemek odasından ya da mutfaktan daha yüksek seviyede olmamalıdır. Çünkü bu odada misafirler ağırlanır. Eğer oturma odası daha yüksek seviyede olursa, Ch'i evin sakinlerinden ziyade, misafirlere doğru akacaktır. Tek seviyeli katlarda farklı seviyeli katlara göre çok daha fazla Ch'i vardır.

Ön kapı o kadar önemlidir ki, yanlış yerleşimi evin tüm öteki yararlı yönlerini mahvedebilir. Kapı ev ile doğru orantıda olmalıdır ki, doğru yin yang dengesi sağlansın. Yakındaki bir evin çatı açısı ya da doğrudan kapıya yönelen bir yol gibi sharlardan uzak olmalıdır. Bu zehirli oklar bitkiler ya da sharı engelleyen bir paravan, perde yardımıyla engellenebilir.

Kapı geniş olmalı, aydınlık, hoş görünüşlü bir yere açılmalıdır. Bu, farklı bir giriş de olabilir, ama evin içi görünmelidir. Giriş açık olmalıdır ki, yararlı Ch'i içeri dolabilsin. Karanlık girişler de Ch'i enerjisini bozar ve evin kederli, çekicilikten uzak görünmesine neden olur. Bu durum ışıklar ya da geniş bir ayna aracılığıyla çözümlenebilir. Ön kapı doğrudan bir pencereye bakmamalıdır çünkü açık pencerelerin iyi enerjinin evi dolaşmadan kaçmasına neden olduğuna inanılır.

Evin bir arka kapısı olmalıdır. Tek bir giriş çıkışı olan bir evde yaşamak tehlikelidir. Böylesi bir durumda Ch'i durgunlaşır ve sağlık, zenginlik, mutluluk tıkanır.

İç kapılar aynı boyutlarda olmalıdır. Düz bir çizgiye sıralanmış üç ya da daha fazla kapı Ch'i'nin birinden girip, ötekilerden çıkmasına neden olacağı için iyi değildir. Hele bu kapılardan biri ön ya da arka kapıysa, durum daha da ciddidir. Bu kapılardan birini bloke edin. Yapamıyorsanız birinin önüne bir paravan koyun ki Ch'i dolanmak zorunda kalsın. Ya da kapıya bir ayna asın.

Evin tasarımının Ch'i'nin evin içinde zorluk çekmeden dolaşabileceği biçimde olması gerekir. Düz çizgiler negatif Ch'i'yi destekler. Kapılar, kemerler ve öbür açıklıklar düz çizgiler üzerine yerleştirilmemelidir.

Evin için parlak ve iyi aydınlatılmış olmalıdır. Karanlık odalar Ch'i'nin durgunlaşmasına neden olur. Bu nedenle insan kederli evlerde tuhaf duygulara kapılır. Feng shui uzmanları şamdanlardan hoşlanırlar, çünkü şamdanlar yalnızca ışık bolluğu yaratmakla kalmazlar, ışığı çoğaltacak kristallere de sahiptirler.

Karanlık tavanlar başın üzerinde kara bir bulutu simgelediği için Ch'i açısından iyi değildir. Ch'i'nin serbestçe dolaşmasına engel oldukları için kötü şans getirirler.

Ahşaptan yapılmış her şeyde ahşabın yolu dik durmalıdır. Ahşabın yolunun başka bir yöne doğru olması zenginliği uzaklaştıracağı için kötü feng shui anlamına gelir. Ayrıca ahşabın bir ağacın büyüdüğü yönde olması da zenginlik demektir.

Masa ve yataklar duvara dayanmalıdır. Odanın ortasında dururlarsa sakinleri otorite yitirir. Eşyalar odanın ortasında kendi başlarına duruyorlarsa 'yüzer' bir durumda, 'tabut konumunda'dırlar demektir. Bu Çinlilerin uygun bir mezar yeri bulunana kadar yakınlarının tabutlarını tapınağın ortasında tutmalarından kaynaklanan bir gelenektir.

Bununla ilgili bir arkadaşımın on bir yaşındaki çocuğu hakkında çarpıcı bir örneğim var. Babasının işyerindeki masasını taklit etmek için kendi çalışma masasını odasının ortasına koydu. O zamandan beri ödevlerini yapmakta zorlanıyor ve ailesini endişelendiriyordu. Masayı eski konumuna taşımalarını önerdim ve çocuğun okul başarısı ânında düzeldi. Babası da işyerinde kendi masasının konumunu düzeltince, üç ay içinde terfi etti.

KİRİŞLER

Açıkta kirişler negatif Ch'i üretir. Stres ye gerilim yaratarak maddi ilerlemeyi engeller. Açıkta kirişlerin altında uyumak iyi değildir, baş ağrılarına, onur kaybına ve kötü şansa neden olurlar. Bir çalışma masasını açıkta duran bir kirişin altına yerleştirmek çok kötü feng shui'dir.

MERDİVENLER

Merdivenler mümkünse hafifçe kıvrılmalı ve açık bir hole açılmalı, basamaklar geniş ve yuvarlak hatlı olmalıdır. Sarmal merdivenler özellikle evin merkezinin yakınındaysa, çok kötüdür. Merdivenlerin ön kapıya bakmaları da kötüdür. Ch'i kapıdan kaçar.

Merdiven kasaları sağlam olmalıdır. Basamakları ayrı ayrı merdivenler paranın kaçmasına neden olur. Merdivenler her zaman iyi aydınlatılmış olmalılar ki Ch'i rahatça aksın.

TUVALETLER

Çinliler utangaç olup tuvaletlerini gizlemeyi yeğlerler. Tuvaletler doğrudan ön kapıya, yemek, oturma ya da çalışma odalarına bakmaz. Ön kapıya bakan bir tuvaletin eve giren tüm Ch'i'yi alıp götüreceğine inanılır. Tuvalet arada bir kapıyla uzun bir koridorun sonundaysa da aynı şey meydana gelir. Tuvalet ve banyo kapıları kapalı tutulmalıdır.

MUTFAKLAR

Mutfak yemek odasına mümkün olduğunca yakın olmalıdır. Bu iki mekân birbirine uzaksa, aile sorunları yaşanır. Mutfak aydınlık ve havadar olmalıdır. Yemeğin hazırlandığı yer olduğu için Ch'i olabildiğince engelle karşılaşmadan dolaşabilmelidir. Pencereler, temiz hava, renkler hep yararlı Ch'i'nin avantajınadır.

Ev sakinlerinin sağlığı ve zenginliğiyle doğrudan ilgili olan ocağın yeri son derece önemlidir. İdeal olanı, evin merkezine doğru yönlenmesidir; bu, aileye bolluk getirir. Ön kapıya yönlenirse ailenin sağlığı ve maddi durumu sıkıntıda demektir.

YEMEK ODALARI

Yemek odaları geniş olmalıdır. Yuvarlak masalar tercih edilmelidir. Geniş bir aynanın masanın üzerindeki yiyeceği yansıtması yararlıdır ve etki olarak yemek miktarım ikiye katlar.

Bu durum bolluk ve zenginlik duygusu yaratır. Duvarlara yiyeceklerle ilgili resimlerin asılması da bolluğu simgeler.

YATAK ODALARI

Batılı evlerinin çoğunda yatak odaları bir koridor boyunca sıralanır. Bu, iki nedenle negatif Ch'i yaratır. Uzun koridor olumsuz enerji yaratan düz bir çizgidir ve bir geçişe açılan bir aradaki pek çok kapı rekabet ve hayal kırıklığı yaratır.