Pusula Ekolü

Pusula Ekolü Nedir? « Pusula Ekolü

Pusula ekolü, pa-kua'yı çevreleyen sekiz trigrama bağlı sekiz evi kapsar (Şekil 3A). Bu sekizgen bir simge olup merkezinde yin-yang vardır. Yin-yang'ın çevresinde de I Ching'deki sekiz trigram bulunur. Her trigram farklı bir pusula yönü ile ilintilidir. Çinliler güneyi pa-kua'nın tepesinde gösterirler. Böylece kuzey altta, doğu solda, batı ise sağdadır. Trigramlar ikincil Gök Dizisi adı verilen bir biçimde yerleştirilmiştir. Trigramları yerleştirmenin iki önemli biçimi vardır. İlki İlk Gök Dizisi (Hsien Tien diye de bilinir), orjinal diziliş olup, Çin'in ilk imparatoru Hsialı Wu'nun yapıtıdı... Devamı »»»

Trigramların İncelenmesi « Pusula Ekolü

Chien üç kesintisiz (yang) çizgiden oluşur. Kuzeybatı yönündedir ve ailenin reisine bağlıdır. Bu genellikle babadır; kullanacağı odalar da çalışma odası, kiler, ana yatak odasıdır. Sonbahar sonu, kış başlangıcını temsil eder. Güçlüdür, enerji ve dayanıklılık gösterir. Aynı zamanda göğü temsil eder. Bağlı olduğu hayvan attır; güç, kuvvet, dayanıklılık anlamına gelir. K'un üç kesikli (yin) çizgiden oluşur. Güneybatı konumundadır ve annelik ile ilgili özellikleri temsil eder. Anneyle ve mutfak, dikiş odası gibi geleneksel olarak kadınlara ve annenin zamanını geçirdiği odalarla ilintilidir. Y... Devamı »»»

Pa-Kua Kullanımı « Pusula Ekolü

Doğum yılınızdan türeyen kendi kişisel Ch'i'nizi evrenin Ch'i'sine yönlendirerek çevrenizde kusursuz bir uyum sağlayabilir, bolluk ve iyi bir talih yaratabilirsiniz. Pa-kua kullanılarak her ev bir trigramla ilişkilendirilir. İnsanlar da doğum yıllarına göre trigramlarla ilişkilendirilirler. Sizinle aynı trigrama sahip bir evde çok daha mutlu olursunuz. Örneğin bir Li evi, Li kişisine, Ken evi, Ken kişisine yarar getirir. KİŞİSEL TRİGRAMINIZ Tablolar bölümümüzdeki 'Kişisel Kua' tablolarına bakarak sekiz trigramdan hangisinin size ait olduğunu belirleyin. Ya da şu yöntemi kullanın: KİŞİSE... Devamı »»»

Lo Shu Sihirli Karesi « Pusula Ekolü

Trigramları üçe üç boyutlarında sihirli karelere dönüştürebiliriz. Bunun adına Lo Shu karesi denir, İ.Ö. 2205 yılında, Sarı Irmak'tan gelen bir kaplumbağanın kabuğunda bulunmuştur. Bu kaplumbağanın kabuğundaki dokuz rakam yatay, dikey, çapraz, her yönde on beşe toplanır. On beş bir güneş yılının yirmi dört fazının her birindeki günlerin de sayısıdır. Sayıların bu düzenlenişi kolayca pa-kua'ya uygulanır ve sekiz trigram merkezdeki bir karenin çevresine yerleştirilir. Lo Shu sihirli karesi Taoizm'in köşe taşlarından biridir ve kare bugün bile Taoizm ritüellerinden etkilenir. Bu kare aynı zaman... Devamı »»»

Pa-Kua Gayeleri « Pusula Ekolü

Pa-kua, evimizin olumlu ve olumsuz yönlerinin belirlemenin yanı sıra hepimizin sahip olduğu gayelerimizi de bulmaya yarar. Herkes zengin, mutlu, başarılı olmak ve takdir edilmek ister. Hem sevmek hem de sevilmek isteriz. Pa-kua'nın gayeleri tüm bunları temsil eder (Şekil 3K). Şekil 3K: Pa-kua Gayeleri - Chen, sağlığı ve sevdiklerimizin iyiliğini temsil eder. Anahtar sözcük 'aile'dir. - Sun, para ve maddi konular anlamına gelir. Anahtar sözcük 'servet'tir. - Li, ün ve toplumdaki yerimizi temsil eder. Anahtar sözcük 'ün'dür. - K'un, aşkı ve öbür duygusal ilişkileri temsil eder. Anahta... Devamı »»»