Pa-Kua Gayeleri

Pa-Kua Gayeleri « Pusula Ekolü

Pa-kua, evimizin olumlu ve olumsuz yönlerinin belirlemenin yanı sıra hepimizin sahip olduğu gayelerimizi de bulmaya yarar. Herkes zengin, mutlu, başarılı olmak ve takdir edilmek ister. Hem sevmek hem de sevilmek isteriz. Pa-kua'nın gayeleri tüm bunları temsil eder (Şekil 3K).


Şekil 3K: Pa-kua Gayeleri

- Chen, sağlığı ve sevdiklerimizin iyiliğini temsil eder. Anahtar sözcük 'aile'dir.

- Sun, para ve maddi konular anlamına gelir. Anahtar sözcük 'servet'tir.

- Li, ün ve toplumdaki yerimizi temsil eder. Anahtar sözcük 'ün'dür.

- K'un, aşkı ve öbür duygusal ilişkileri temsil eder. Anahtar sözcük 'evlilik'tir.

- Tui, çocuklar ve öbür torunları temsil eder. Anahtar sözcük 'çocuklar'dır.

- Chien, bize yardımcı olan kişileri, öğretmenlerimizi, öğüt ve akıl verenleri temsil eder. Anahtar sözcük 'kılavuz'dur.

- K'an, büyümek için olanakları temsil eder. Anahtar sözcük 'kariyer'dir.

- Ken, ise öğrenim ve çalışmadır. Anahtar sözcük 'bilgi'dir.

Pa-kua gayeleri pek çok nedenle birbirleriyle çelişkilidir. İlk olarak gayeleri belirlerken pusulanın yönleri tümüyle göz ardı edilmiştir. Bu nedenle pek çok feng shui uygulayıcısı bu gayelere rağbet göstermez. Pusula kullanılmadıktan sonra pusula ekolünün bir anlamı olmadığını düşünürler. Bu nedenle gayeler form ekolü uygulayıcılarınca daha fazla kullanılır. Ayrıca pek çok profesyonel feng shui uygulayıcısı her iki ekolü de bir arada kullandıkları için bu mesele daha da karmaşıklaşır.

Ayrıca bazen pa-kua gayeleriyle yine pa-kua'nın olumlu ve olumsuz yönleri birbirleriyle çakışırlar. Yani bir oda pa-kua yönleri gereğince kusursuz, ama gayeleri gereğince tümüyle yanlış bir yer olabilir. Örneğin tuvalet ölüm, felaket ya da altı shar alanındaysa, yeri son derece uygundur. Ancak gayelerde bu konuma Sun yerleştirilmiştir. Sun para anlamına gelir. Bu da evin tüm parasının ziyan edileceğini gösterir. Tuvaletten akıp gidecektir.

Neyse ki gerçekte durum bu kadar vahim sayılmaz. Olumsuz ve olumlu yönler bir evin içinde olan bitenle yakından ilişkilidir. Oysa gayeler de evin içinde başlar, dışarıya doğru genişler ve evin dışında etkileri daha fazladır. Bu nedenle yukarıdaki örnekte altı shar tuvalet için iyi bir yönken Sun için de iyi bir yön olabilir, çünkü evin sakinleri maddi imkânları bu yönde bulabilirler.

GAYELERİ BULMAK

Gayeleri bulmak için pa-kua, K'an ön kapıya paralel gelecek biçimde yerleştirilir (bu yöntemi uygularken pusula yönlerini yok sayıyoruz). Bu yapıldıktan sonra evinizin hangi bölümünün hangi gayeyi temsil ettiğini görebilirsiniz. Örneğin Sun zenginliği temsil etmektedir ve tuvalete rastlarsa tüm zenginliğiniz tuvaletten akıp gidiyor demektir. K'un evliliği temsil eder ve ana yatak odasına rastlarsa, yaşamın bu alanında büyük sevinç var demektir.

Burada daha önce örneğini verdiğimiz Tui evi üzerine gayeleri uygulayalım (Şekil 3E). Şekil 3L'ye bakarsak, ön kapının doğuya yöneldiğini göreceğiz, demek ki burası K'an olmalıdır. K'an iş ve kariyeri temsil eder, bu evde oturma odasına rastlar. Demek ki bu evin sakinleri oturma odalarında pek de huzur bulamayacaklar ve konuşmaları kariyerlerinin çevresinde dönecek. Doğu evin iş arayan ve kariyer peşinde olan sakinleri için iyi bir yöndür.

Güneydoğu yönünde Ken vardır, çalışma ve öğrenmeyi temsil eder. Bu evde oturma odasında da Ken vardır ve bu oda oturup sakin sakin çalışmak için pek de elverişli değildir. Güneydoğu yönü evin okula, üniversiteye ya da öbür öğrenim kurumlarına giden sakinleri için iyi bir yöndür.

Güneyde Chen vardır. Chen aile işleri ile ilgilidir ve bu evde ana yatak odasının bir bölümüyle bir yatak odasını kapsadığı için iyi konumlanmıştır. Aile güney yönünde mutlu zamanlara kavuşabilir.

Güneybatıda Sun vardır ve ana yatak odasındadır. Sun maddi konularla ilişkilidir. Bu konumu işe yarayabilir ancak bu, bu odada maddi konulara fazla önem verildiği anlamına da gelir. Yine de güneybatı yatırım ve öbür para kazandıran olasılıklar açısından iyi bir yöndür.


Şekil 3L: Gayeleri bulmak için pa-kua'yı ön kapıya paralel yerleştirin.

Batıda Li vardır, ün ve toplumdaki yeri temsil eder. Ne yazık ki yarısı koridorda ziyan olmuştur, ancak ana yatak odası iyi etkisinden biraz olsun yararlanabilir. Ev sakinleri toplumdaki konumlarını iyileştirmek istiyorlarsa, batı yönündeki olanakları değerlendirmeliler.

Kuzeybatıdaysa K'un bulunur ve romansla aşkı temsil eder. Etkisinden bir yatak odası yararlanır. Bu durum, bu odada uyuyanların yaşına bağlı olarak iyi de olabilir kötü de. Evde aşk ve romans arayanlar varsa, bu yöne bakmaları gerekir.

Tui çocukları temsil eder ve kuzeydedir. Bu alanda mutfak ve banyonun bir bölümü vardır. Çocukları ilgilendiren işlerin büyük bir bölümü mutfakta yapılır. Burada sözü edilen yemek hazırlamaktan daha fazlasıdır. Evin çocukları mutfakta ailelerine sırlarını açabilirler. Demek ki en hoş zamanlarını kuzey yönünde geçireceklerdir.

Son olarak kuzeydoğu kaldı. Bu yönde Chien var. Chien bize yardımcı olan kişileri temsil eder. Yerleşimi iyidir ve yemek odası büyük bölümünü işgal eder. Yüreğimizde kendimize yakın ve yardımcı olduğunu hissettiğimiz insanları ağırlamak için en elverişli oda burasıdır demek ki. Ayrıca ev sakinleri kuzeydoğu yönünde iyi kılavuzlar bulacaklardır.

Genellikle gayeleri olumlu ve olumsuz konumlarla kıyaslamayız, çünkü birbirlerinden farklı şeyleri temsil ederler. Bir konum kesinlikle bir evin duvarları içinde olup bitenle ilgilidir, ancak gayeler söz konusu olunca yönlerin etkisi sonsuza dek sürebilir.

Neyse ki evinizdeki kötü konumlu yerleri düzeltecek ve iyileştirecek çözümlemeler var. Örneğin çiçek düzenlemeleri, saksı çiçekleri evin ilgili bölgelerinde aile ilişkilerini ve evliliği düzeltmeye yardımcı olabilirler. Kariyer bölümüne konacak büyükçe bir heykel kariyer açısından daha başarılı ve dengeli bir gelecek sağlayabilir.